Ważne informacje:

Agronewsy

21 maja 2019
Ze sporym zaskoczeniem, a jednocześnie uznaniem spotkał się werdykt komisji sędziowskiej podczas wystawy bydła mlecznego w Poznaniu, gdzie jeden z tytułów superczempiona trafił do sztuki z prywatnej hodowli.
21 maja 2019
Pozycja polskich producentów drobiu jest mocno zagrożona przez mięso eksportowane do Unii Europejskiej przez Ukrainę i Brazylię. Gigant ze Wschodu rozpoczął już ekspansję, a potentat z Ameryki Południowej mocno napiera na bramy Brukseli.
21 maja 2019
W drugim tygodniu maja w naszym kraju potwierdzono ponad 40 nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. Blisko 2/3 z nich potwierdzono w okolicach aglomeracji warszawskiej.
21 maja 2019
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu salmonelli na jajach pochodzących z fermy na Mazowszu.
20 maja 2019
Jak mówi Dorota Daniluk, zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Olsztynie wiele wskazuje na to, że przeniesienie wirusa ASF do stada, w którym w piątek potwierdzono ognisko ASF wynikało z błędu ludzkiego.
20 maja 2019
Czarne koszulki hodowców i głośne gwizdy w trakcie oficjalnego otwarcia Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu - tak hodowcy manifestowali swój sprzeciw dla prawie 60 proc. obcięcia dotacji na postęp biologiczny. Z kolei Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, odpowiedział, że nastał nowy moment, by porozmawiać o tym jak państwo powinno wspierać hodowlę.
20 maja 2019
W piątek informowaliśmy o potwierdzeniu o wystąpieniu pierwszego od ponad czterech miesięcy ogniska ASF w naszym kraju. Bardzo prawdopodobne, że w najbliższym czasie czeka nas niestety wysyp kolejnych.
19 maja 2019
Pojawienie się u bydła problemów z układem wzrokowym nie powinno być lekceważone. Gdy w naszym stadzie zaobserwujemy takie objawy, jak ropienie oczu u krów, powinniśmy wezwać lekarza weterynarii. Samodzielnie możemy przystąpić do podstawowej diagnozy polegającej na sprawdzeniu, ile zwierząt wykazuje objawy oraz zmierzeniu im temperatury. Wskazanie lekarzowi, które osobniki zaczęły jako pierwsze wykazywać symptomy schorzenia oraz ewentualne podanie innych występujących objawów znacznie przyspieszy diagnozę.
19 maja 2019
Jako cenną alternatywę dla białka sojowego często wymienia się nasiona rodzimych roślin strączkowych. Przedstawiamy możliwości wykorzystania nasion grochu, bobiku i łubinów w paszach dla świń.
17 maja 2019
Obecnie trwa premierowa edycja Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu – największego wydarzenia hodowlanego w kraju. Jednak wydarzenie to przyćmiła wiadomość z ostatnich dni o ucięciu dotacji na postęp biologiczny w produkcji zwierzęcej.